Haber

Hindistan ve Çin sınır anlaşmazlığı görüşmelerinin 17. turunu gerçekleştirdi

YENİ Hindistan ile Çin arasında Himalayalar’daki sınır çatışmasının analizine yönelik 17’nci tip görüşmeler önceki gün Moldo-Chushul sınır noktasının Çin tarafında gerçekleştirildi.

Hindistan Savunma Bakanlığı, Kolordu komutanları düzeyinde gerçekleşen görüşmenin ardından açıklama yaptı.

Açıklamada, tarafların iki ülke arasındaki bilinmeyen sınırı tanımlayan Fiili Kontrol Hattı’nın (LAC) batı kesimini oluşturan bölgede barış ve huzurun sağlanması için yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiği kaydedildi.

Açıklamada, “Kalan sorunların bir an önce iki ülke liderlerinin belirlediği doğrultuda çözüme kavuşturulması için konuların dürüst ve derinlemesine tartışıldığı” belirtildi.

11 Mart’ta gerçekleştirilen 15’inci tip görüşmelerde, sınırın çatışmaların yaşandığı batı kesiminde güvenlik ve istikrarın sağlanması için Haziran 2020’de geçici çözüme ulaşıldığı bildirildi.

15 Haziran 2020’de Hindistan’ın Ladakh bölgesindeki Galwan Vadisi’nde Hintli ve Çinli askerler arasında çıkan çatışmada 20 Hintli asker hayatını kaybetti. Çin ayrıca çatışmada 4 askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

Çatışma sonrasında iki ülkenin askeri birlikleri sonunda teyakkuza geçti, Hindistan karadan havaya füze savunma sistemi konuşlandırdı ve Çin obüs ve tankları konuşlandırdı.

Bu gerilim, dünyanın en büyük ordularına sahip ülkelerin kamuoyundaki “savaş” söylemleriyle daha da arttı.

İki ülkenin askeri heyetleri arasında sınırda gerilimi azaltmak için görüşmelere başlandı.

Çin-Hindistan sınır anlaşmazlığı

Çin ile Hindistan arasındaki Himalaya Dağları ile çevrili belirsiz sınır çizgisi, ülkeler arasında egemenlik anlaşmazlıklarına neden oluyor. Akarsuları, gölleri, buzulları ve karlı zirveleri kapsayan 3 bin 500 kilometrelik sınır, tarafları sık sık karşı karşıya getiriyor.

Pekin yönetimi, “Güney Tibet” olarak adlandırdığı Hindistan’ın Arunaçal Pradeş eyaletinde 90 bin kilometrekarelik bir alanı savunurken, Yeni Delhi, Aksay Çin Platosu da dahil olmak üzere 38 bin kilometrekarelik bir alanın işgal edildiğini savunuyor. Pekin yönetimi tarafından.

Taraflar, aralarındaki egemenlik ihtilaflarını uzun yıllardır çözememiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu